Hatékony tanulás 8 módszere 

2017.11.14

Ugye te is érezted már úgy tanulás közben, hogy ez most valahogy nem megy? Repülnek a percek, az órák, de szinte semmit nem tudsz visszamondani az eddig olvasottakból? Ezzel nem vagy egyedül, mondhatnám azt is, hogy tömegeket érint ez a probléma. Ha meg tudod az okokat, akkor tudsz tenni ellene, és sokkal hatékonyabbá válsz. Lássuk!

1, Hozzá készülődés: friss levegő és oxigén kell az agyunk működéséhez, bátran szellőztess. Keress egy számodra kényelmes testhelyzet. Legyen a szobában megfelelő világítás, ne kelljen félhomályban hunyorogni. Emellett ne legyen se túl meleg, se túl hideg, mert ha megvan az összkomfort érzet, akkor ez már nem vonja el a figyelmedet.


2, Folyadék- és energiabevitel: sok vizet kell inni, esetleg zöld teát, tanulás közben rágcsálhatsz répát, almát, banánt, olajos magvakat: mogyorót, diót. Teli hassal nem érdemes neki ülni tanulni, mert az emésztés elvonja a sok energiát, és csak azt fogod érezni, hogy túlságosan álmos vagy a koncentrált tanuláshoz.


3, Szünet beiktatás: egyhuzamban 20-25 percet tud figyelni az agy, utána lankad a figyelem, romlik a hatékonyság. 25 percenként iktass be egy 5 perces szünetet: tegyél egy kört a házban, hallgass meg egy zeneszámot, teregess ki, utána pedig megújult elszántsággal ülj vissza megint és semmi másra ne figyelj.


4, Elmetérkép készítése az adott anyagról. Először nézd meg teljes valójában a tanulni valót. Mi a címe, milyen hosszú, utána olvasd végig a tartalomjegyzéket, így tudni fogod, hogy milyen témákat fogsz érinteni tanulás közben. A következő lépésként lapozd át az egészet, nézd meg a képeket, olvasd el a képaláírásokat, és olvasd el a kiemelt szövegrészeket, félkövérrel szedett szavakat. Ez rengeteget segít az agynak egy alap rendszer kialakításához.


5, Érzékszervek bevonása: próbálj meg minél több érzékszervet bevonni a tanulásba. Ha csak olvasol valamit, akkor a látáson kívül mást nem használsz. Ha már jegyzetelsz hozzá, szövegkiemelőt használsz, akkor egy fokkal jobb vagy. Ha a lényeges dolgokból hangfelvételt készítesz, vagy van elérhető hanganyag a témában, akkor bárhol tanulhatsz, ahol amúgy is nyugodt szívvel fülhallgatóval járkálnál. Így egy fél órás utazás vagy boltban sorban állás közben is szívod magadba a tudást. Ha valamit meg lehet kóstolni, vagy kreatívan az anyagodhoz kapcsolni, akkor tedd meg. Lehetséges, hogy egy bonyolult műveletet arról fogsz megjegyezni, hogy közben életed legrosszabb pisztáciáját rágcsáltad.


6, Elegendő alvás kell: ennek egyik oka, hogy alvás közben a szervezet kiürült energia raktárjai újra töltődnek. A másik ok pedig, hogy ébrenlét során a megtanult anyag agyunk hippokampuszába kerül "mentésre", amelyből alvás során átkerül az információ a prefrontális cortexbe, ami a hosszú távú tárolás felelőse. A rövidtávú memória így felszabadul és készen áll további anyag befogadására. Egy óra alvás csodákra képes tanulás közben.

7, Tanulókártyák és kérdések alkalmazása: készíts magadnak tanulókártyákat, amiket tarts magadnál és olvasd el őket újra meg újra. Ha saját kis rajz vagy ikon is van hozzá, és színesen készíted, akkor még hatékonyabb. Színes öntapadós cetlikre írt fogalmak, kérdések tömkelegével plakátozd ki a wc-t. Ahányszor csak betérsz oda, mindig ragad rád valami. Egy témakört akkor tudsz elsajátítani, ha a témához kapcsolódó kérdésekre tudsz válaszolni. Nézd meg az anyagod végén vannak-e kérdések, alkoss te magad kérdéseket, és folyamatosan kérdezz-felelek módban tanulj.

8, Ismétlés a tudás anyja. Nem hiába van ez a közmondásunk. Az először hallottak, olvasottak agyunk rövid távú memóriájába kerülnek. Onnan aztán akár 80%-ban is elveszhetnek ezek az információk, ha nincsenek többször használva. Vedd elő a tanultakat jövő héten is, és vedd elő egy hónap múlva. Ha pedig be tudod építeni a munkádba és napi szinten használod az új tudást, akkor összekötöd a kellemeset a hasznossal.

Szóval most már van egy kis rálátásod, hogy neked hol akad meg a tanulás, és tudsz tenni ellene. Ha fejleszted magad a tanulási technikák terén, akkor sokkal több időt meg tudsz spórolni, vagy ugyanannyi idő alatt komolyabb és tartósabb tudásra teszel szert. Ebben a cikkben csak érintőlegesen foglalkoztam az egyes pontokkal, de ha bármelyikről szívesen olvasnál részletesebben is, kérlek írd meg! A kapcsolat menü alatt tudsz nekem írni.


Forrás: Domján László - A hatékony tanulás mesterfogásai

képek: pinterest


Ez a cikk megjelent az A&K Magazin 2017 novemberi számában is, melyet itt nézhetsz meg: https://ak-akademia.hu/java-programozas/



Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el